Awards and Achievements

Awards and Achievements

2019-2020

SL. NO NAME OF THE STUDENTS EVENT INSTITUTE/COMPANY AWARD/PRIZE LEVEL
(NATIONAL/ INTERNATIONAL/ STATE/COLLEGE)
1
Bhanvi Sharma
8th International Exhibition
JPC
Top 100 Photographers
among 6 countries
– Bronze Medal
and Certifiate
International
2
Lens and Lady
National Exhibition cum Competition - Jaipur
Gold Medal, Trophy,
Certificate
& Rs 3000/-
National
3
AVWPA Fest, Balasore Odisha
Odisha Government
Best Photographer
in Odisha 2019
State
4
Chimera 2019 – Photography Competition
KiiT Fest 2019
First Prize – Rs 5000/-
and Certificate
University
5
Innovations 2019
XSHS – Xavier University
Certificate
& Cash Prize
of Rs 2500/-
University
6
Nikita Baliarsingh
Start - Up Excellence Awards - 2019
CII Yi Innovex
Innovative Enterprise
of the year - 2019
Award - Trophy,
certificate &
Rs. 50,000
National
7
Business Excellence Awards - 2019
Aspire Media Pvt Ltd - Bangalore
Best Sustainable Engineering – 2019 - Trophy & Certificate
National
8
OASME Awards - 2019
Governor of Odisha
Best Service
Enterprise (Micro) – 2019
- Trophy & Certificate
State
9
Abhijeet Paul Dhan, Ananya Biswal, Anwesha Pati, Ashraf Ahmed, Jennifer Svedal Pinto, Megha Mohapatra, Nikita Mohapatra & Sarmistha Padhy
Chitra-Vichitra: Documentary Film Making
KiiTFest 2019
Second – Certificate
and Rs 6000/-
University
10
Shakti Mishra
KiiT International MUN 2019
KiiTFest 2019
Third – Certificate
and Rs 2000/-
University
11
Rajeshwari Das
Collage ke TasanBaaz – Dance competition across campuses
Red FM
Best Performer
State Capital
12
Esha Debnath
Snap City
XSHS – Xavier University
Cash Prize
and Certificate
University
13
XUBLens
XIMB
First Prize with Gift Hamper
University
14
Shakti Mishra & His Crew
Documentary Film Making
KiiTFest 2019
XCOMM Film
“The Bhoi Sahi”
– Runner up
University

2018-2019

SL NOSTUDENTS NAMEYEARTYPE OF CREATIVE WORKSAWARD/ RECOGNITIONFROM/ ORGANIZATION
1 Saswat Pati III BSc Contribution for Conservation of Wildlife through Photography Biju Patnaik Award for Conservation of Wildlife Government of Odisha
2 Ayush Mohapatra III BSc Satabhaya; The Story Unfolds (Documentary) Winner - Best Director Award 4th Dehradun International Film Festival 2018
3 Neha Mohanty, Monalisa Swain and Pooja Bajaj III BSc Boonte Sapne (Documentary) Winner Best Documentary Award & Best Documentary Srishti Film Competition 2018 – (Xamboree 18 - XUB) Chennai
4 Ankur Biplav II BSc Hindustani Vocal 1st Place Virasat - Xpressions 2018 (XIMB, XUB)
5 Bhanvi Sharma I BSc Photography - Portrait, Wildlife, etc. Nine Awards and one recognition for being youngest Female Photographer of Odisha MNIT, NKC-M, IIM-I, The Print, Sony, etc..
6 Ankur Biplav II BSc Hindustani – Vocal - Khayal Classical Invited to perform live AIR Cuttack
7 Nikita Baliarsingh I MA Short Story 36th rank International Short Story Writing Context - Online Mirror